Imposter syndrom, česky nazývaný syndrom podvodníka, je psychický stav, při němž má člověk pocit, že není tak dobrý, jak si ostatní myslí nebo jak očekávají, a že si vlastně nezaslouží úspěch, který v určitých oblastech svého života zažívá. Člověk s tímto syndromem mívá tendenci připisovat své úspěchy štěstí, náhodě či dalším vnějším okolnostem a zaměřovat svou pozornost především na chyby a nedostatky, jež naopak vnímá jako vnitřní, tedy vlastní selhání a nedokonalost, kterou se snaží před okolím skrývat. Objektivně jde přitom často o úspěšného člověka, který ovšem kvůli pochybnostem o svých schopnostech a strachu z toho, že ostatní odhalí jeho nejistotu a nedokonalost, zažívá silné pocity úzkosti. Je důležité si uvědomit, že navzdory odborně znějícímu názvu je imposter syndrom běžný a postihuje mnoho lidí, i když se na něj většinou nedívají jako na „syndrom“ (tedy souhrn určitých symptomů, tj. příznaků), ale popisují jej častěji prostě jako pochybnosti o sobě, svých schopnostech či nízké sebevědomí. Nejde o psychickou poruchu, nýbrž o specifický způsob přemýšlení o sobě a s tím spojené specifické prožívání.
Imposter syndrom souvisí především s vnímáním vlastní hodnoty a ne/důvěrou ve vlastní schopnosti. Ačkoliv by se mohlo zdát, že lidé s imposter syndromem mají (zjednodušeně řečeno) nízké sebevědomí, realita je často složitější. Tento syndrom se vyskytuje i u jedinců, kteří mají v určitých oblastech silnou důvěru ve vlastní schopnosti a pochybují o sobě pouze v jistých situacích, hlavně pokud před ostatními podávají nějaký výkon. Paradoxně však bývá člověk s imposter syndromem okolím často vnímán i v těchto situacích jako sebejistě působící člověk s vysokou mírou sebevědomí, jelikož se své pocity nedostatečnosti a úzkosti snaží před ostatními skrývat. Jedním z aspektů imposter syndromu je proto vnímání nesouladu mezi tím, jak jedinec sám hodnotí vlastní výkon, v porovnání s tím, jak cítí, že jej hodnotí jeho okolí. Zjednodušeně řečeno prožívá výrazný nesoulad mezi vlastní úzkostí a pochybností na jedné straně a uznáním, úspěchem či pochvalou od svého okolí na straně druhé. Jeho prožívání by bylo možné vyjádřit větou přibližně v tomto smyslu: „Vnímají mě kladně a vůbec netuší, jaký skutečně jsem.“ Dalším z aspektů imposter syndromu může být také neustálé srovnávání se s ostatními, a to tzv. směrem nahoru. Tedy s těmi, kdo působí vyrovnaným dojmem a jsou úspěšní, známí či oceňovaní. Logicky vede tento druh srovnávání se zdánlivou „dokonalostí“ k dalším a hlubším pochybnostem o vlastních schopnostech a k prohloubení pocitů vlastní nedostatečnosti.
Výzkumy ukazují, že imposter syndrom může být spojen s různými aspekty osobnosti a výchovnými styly. Zde jsou některé z nich:
Jak už bylo zmíněno dříve, v případě imposter syndromu se nejedná o duševní poruchu, ale o nepříjemný psychický stav, který je do určité míry ovlivnitelný v rámci seberozvojových postupů či psychoterapie. Jedním z účinných přístupů může být např. kognitivně behaviorální terapie, která pomáhá člověku identifikovat a přehodnotit negativní myšlenky a přesvědčení o sobě. Může být prospěšné se zaměřit např. na tyto oblasti:
Je důležité si uvědomit, že překonání imposter syndromu není jednorázový proces a nepomůže nám k němu pouhé přečtení jednoho článku. Změna vyžaduje trpělivost, úsilí, příp. i odbornou pomoc či podporu. Prvním krokem může být uvědomění si toho, že každý máme určité schopnosti, ale také strachy, úzkosti, vlastnosti a myšlenky, které se před svým okolím snažíme skrývat. Je to přirozené a běžné. Často nechceme projevit vlastní nejistotu a slabost z obavy, aby nás neoddělily od ostatních. Ale paradoxně jsou to často právě ony, které nás s mnohými lidmi v našem okolí spojují. Čím to je? Jsou pro nás společné. Abyste dobře dělali věci ve svém životě, nemusíte být sebejistí a dokonalí ani vy, ani váš výkon.
Mgr. et Mgr. Eva Martináková