Podle údajů Národního ústavu pro duševní zdraví došlo od listopadu 2017 do listopadu 2020 k dvojnásobnému nárůstu úzkostných poruch v populaci, ze 7,79 % na 13,8 %. Toto číslo je třeba brát s rezervou, jelikož řada lidí s úzkostnými poruchami či panickými atakami (časově ohraničenými záchvaty silné úzkosti) nevyhledá odborníka, popř. se nedostane do úředních statistik. Lze tedy předpokládat, že lidí, kteří v určitém období svého života zažívají výraznou úzkost či prožijí jednu či více panických atak, je mnohem více. O výrazném nárůstu počtu úzkostných a depresivních klientů v současné době informují také psychologové a psychiatři. Pokud ve svém okolí máte člověka, u nějž se objeví záchvat silné úzkosti či se u něj tyto stavy častěji opakují, může vám pomoci pár základních informací, které se pro přehlednost pokusím co nejvíce zjednodušit a zestručnit. Potřebujete-li podrobnější informace, doporučuji vám obrátit se na odborníka.
Při úzkosti a panické atace dochází v těle k tzv. stresové reakci. Aktivuje se ta část nervové soustavy, která nás má připravit na to, abychom dokázali přežít v situaci ohrožení (bojovat, utéct, „zamrznout“). Do krve se vyplaví hormony, které tělo „nabudí“. Srdeční stahy jsou silnější a rychlejší, krev putuje do svalů, které jsou napjaté, tudíž člověk může mít pocit, že se mu špatně dýchá a má stažený hrudník, trávení se pozastaví, takže je častý pocit nevolnosti či sevřeného žaludku, dýchání je zrychlené, díky čemuž dojde k překysličení mozku, může se objevit třas, pocit studených končetin, sucho v ústech, nucení k močení apod. Při velmi silné úzkosti mají lidé kvůli velkému množství informací, putujících do mozku, a kvůli výrazně nepříjemným pocitům obavu, že se zblázní, omdlí, budou křičet nebo zemřou. Důležité je uvědomit si, že i když jde o velmi nepříjemný stav, není při něm člověk ohrožen na životě, a dále to, že je to časově omezený stav. Že míra úzkosti nějakou dobu narůstá, ale pak dosáhne vrcholu a začne klesat. Jde tedy o to pochopit, co se v těle děje, vydržet a využít strategie, které nám pomohou tento stav nabuzení organismu zvládnout a zklidnit naši nervovou soustavu. Jelikož je při úzkosti málo aktivní oblast našeho mozku, v níž jsou centra pro logiku a plánování, není efektivní snažit se snižovat úzkost logickou argumentací, dlouhým mluvením či vysvětlováním. Efektivní je zaměřit se na dech a napětí v těle.
Pozor, řada lidí je stále přesvědčena o tom, že při úzkosti je hlavní zhluboka dýchat, takže se zaměřují na dlouhý a hluboký nádech a hluboký výdech. Protože má ovšem člověk při úzkosti tendenci ke zrychlenému dýchání, vede tento postup k ještě větší hyperventilaci, a ještě výraznějšímu překysličení mozku, což úzkost pouze zvyšuje. Co tedy dělat ve chvíli, kdy někoho v naší blízkosti postihne záchvat paniky? (Pomoc bude samozřejmě závislá na konkrétní situaci a konkrétních jedincích.) Je-li to možné, přesuňte tuto osobu do klidu (mimo dav, třídu, bokem od kolemjdoucích) a pomozte jí se usadit (ideálně s oporou pro záda, opřít se o opěradlo židle, o zeď).
Vydržíme s člověkem dostatečně dlouho, dokud se nezklidní, vyslechneme si jej, pokud bude mít potřebu popsat, co se s ním dělo, ale sami jeho projevy nekomentujeme, pouze klidně zmíníme, že se to může stát každému, že víme, že se to nedalo v první fázi ovládnout a zastavit. Podle síly záchvatu zvážíme další postup (např. předání dítěte do péče rodičů), při opakovaném záchvatu doporučíme kontaktovat odborníky z řad psychologů, popř. doporučíme bezplatnou aplikaci Nepanikař a uklidníme danou osobu, že existují techniky a metody, které jí pomohou změnit fungování mozku a silné úzkosti zmírňovat, či se jich dokonce zbavit. Doporučíme jí, ať se v případě silné úzkosti obrátí na Linku bezpečí či Modrou linku, kde jí mohou pomoci zvládnout i případnou panickou ataku.
Důležité shrnutí na závěr – na úzkost nezabírá logická argumentace, výzvy typu „no tak se uklidni“, ale velmi dobře na ni zabírá dýchání, při němž dochází k uvolnění svalů těla a omezení množství kyslíku proudícího do mozku. Důležité je taky to, abychom my sami zůstali v klidu, mluvili pomalu a byli druhému nablízku, dokud jeho úzkost neodezní. S těmito základními informacemi dokážete druhého člověka jeho úzkostným stavem provést. Jak bylo ovšem zmíněno výše, jde-li o opakující se stav, je konzultace s odborníkem žádoucí a může člověku ušetřit mnohé trápení.
S přáním vnitřního klidu
Mgr. et Mgr. Eva Martináková