Přinášíme nápady. Sdílíme zkušenosti.

Klett Klett blog Psychologie & motivace Proč stojí za to se naučit meditovat

Proč stojí za to se naučit meditovat
15.6.2022
foto

Trápí vás úzkosti a nervozita? Zaplavují vás občas nepříjemné pocity a myšlenky, které se vám honí hlavou? Máte pocit, že je toho na vás tolik, že se nemůžete či neumíte zastavit a odpočívat? Máte pocit, že by den měl mít 28 hodin, abyste všechno stihli? Bolí vás záda, hlava či žaludek? Trápí vás vysoký tlak či zvýšená hladina cukru v krvi? Trpíte nadváhou? Máte potíže s usínáním či nespavostí v průběhu noci? Uvědomujete si, že vaše imunita není zrovna v nejlepší kondici? Potřebujete nabrat síly a na chvilku se skutečně zastavit nejen tělesně, ale i mentálně? 

Pokud ano, vyzkoušejte meditaci. Pojďte si dát čtrnáctidenní (či měsíční) výzvu a naučte se zklidnit. Mám tři důvody, které mě vedou k tomuto pozvání. Tím prvním je osobní zkušenost, která je velmi pozitivní. Ač to vypadá jako „další úkol navíc“ v hektických dnech, opak je pravdou. Je to jako zastavit se u benzinové pumpy a natankovat. Natankovat klid, pohodu, uvolnění, odstup od všeho toho, čeho jsme součástí, a co nás občas doslova zaplaví či pohltí. Tím druhým důvodem je zkušenost z mé poradenské praxe psychologa. Zkušenost s tím, jak se díky meditaci a relaxaci proměňuje prožívání klientů s úzkostmi, neodbytnými negativními myšlenkami, s panickými atakami, se zhoršenou schopností zvládat stres, se syndromem vyhoření, tělesnými obtížemi apod. U mnohých z dospívajících i dospělých klientů vnímám výrazné zklidnění, uvolnění, lepší zvládání nároků, lepší spánek i celkovou vnitřní spokojenost. A konečně ten třetí, pádný důvod je postavený na zjištění švýcarských neuropsychologů, kteří na základě svých výzkumů s využitím zobrazovacích metod (snímání mozkové aktivity a struktury mozku) potvrzují, že u lidí, kteří se věnovali aktivně po dobu šesti týdnů meditaci, došlo k viditelnému zmenšení a zklidnění amygdaly. Amygdala je malý orgán v mozku o velikosti a tvaru mandličky, který je zodpovědný za nastartování stresové reakce a aktivizaci organismu ve chvíli, kdy vyhodnotí, že nám hrozí nějaké nebezpečí. U úzkostných lidí se amygdala zvětšuje a je dráždivější, tudíž spouští onu stresovou reakci častěji a výrazněji, než je potřeba. Je skvělé, že je možné ji zklidnit i jinak než za pomoci medikace (nasazení léků).

Jelikož je meditace prožitkovou záležitostí, nebudu se více rozepisovat, jen zopakuji pozvání, ať to vyzkoušíte a dáte tomu šanci. Jsem si jistá, že to mnohým z vás udělá opravdu dobře (nejen na konci školního roku). Někdo se cítí dobře napoprvé, někdo potřebuje čas, než se dokáže zklidnit a opravdu nedělat VŮBEC NIC! Ano – přesně toto se po vás chce. (Což by mohl být čtvrtý pádný důvod, proč vám to tak upřímně doporučuji.) Najděte si meditaci, která vám vyhovuje, nebo sáhněte po velmi dobrém programu Velký průvodce meditací, který najdete na stránkách dokumenty.tv (stačí zadat do vyhledávače Velký průvodce meditací a odkaz se vám nabídne sám cca jako čtvrtý v pořadí). Nenechte se odradit tím, že nahrávka trvá cca 25 minut, protože celou si ji potřebujete poslechnout jen první den (obsahuje povídání, cvičení a další povídání). Druhý den vám stačí si pustit už jen ono kratičké cvičení, u něhož vám doporučuji setrvat několik dnů (dokud vás bude bavit a nebudete mít chuť si vyzkoušet další lekci). Mé doporučení zní – nespěchejte a zůstaňte raději pár dnů u toho, co už znáte. Cílem totiž není si poslechnout vše, ale alespoň něco málo z nabízeného si užít či prožít. 

Pokud vás to neláká, nevadí. Podobný účinek může mít relaxační cvičení, které vám vyhovuje, procházka v přírodě, rozvíjení všímavosti či třeba modlitba. V opačném případě vám přeji, abyste v meditaci našli něco, co vám pomůže vyvažovat každodenní stres, nabrat odstup od vlastních myšlenek i požadavků okolí, lépe zvládat strach či úzkost, načerpat energii a sílu a uvědomit si, že se svět bude točit dál i tehdy, když si dovolíte zastavit se a nedělat vůbec nic. Věřte mi, že je to o chuti, ne o čase.

Mgr. et Mgr. Eva Martináková