Poseďte chvíli, uvařte si čaj, odpočiňte si. Máte za sebou rozjezdové září se spoustou papírování, porad, úkolů a činností, a pak i říjen a listopad, měsíce, ve kterých se už ono „školní soukolí“ naplno roztočilo, kdy se potkáváte s rodiči a cítíte možná i klasickou podzimní únavu. Ze všech stran se na nás teď začínají hrnout symboly spojené s Vánocemi, ale hlavně reklamy, které si kladou za cíl rozproudit naše nakupování a vyvolat v nás pocit, že toho ještě spoustu nemáme. Nechme na chvíli tyto pocity stranou.

Máte za sebou třetinu školního roku a máte právo si trochu odpočinout. Udělali jste toho dost. Věnovali jste velkou část svých myšlenek, energie i času dětem a studentům ve školách. Máte za sebou nespočet rozhovorů, nedorozumění, přesvědčování, motivování, vysvětlování, opravování i příprav. Blíží se období, kdy si od všech těch lidí, s nimiž trávíte čas v kabinetech, ve třídách, sborovnách či na chodbách, můžete odpočinout. Zasloužíte si to a potřebujete to. Pokud máte pocit, že všechno to, co děláte, nikdo neocení, pochvalte sami sebe. Řekněte si, že jste toho udělali dost a že jste to dělali nejlépe, jak jste to uměli nebo jak jste toho byli schopni s ohledem na to, jací jste a na to, co prožíváte i mimo svou práci. Myslete vědomě na to, že teď máte před sebou čas, v němž nebudete muset pracovat a budete se moci věnovat sami sobě a svým blízkým.

Abyste se do tohoto času dokázali účinně „přepnout“, mám pro vás dnes malé doporučení. Jedná se o jakýsi drobný rituál, který vám pomůže oddělit „to pracovní“ od času, který budete mít pro sebe a lidi, s nimiž chcete být, pro své blízké.

  • Začněte si před odchodem z práce uklízet svůj pracovní stůl tak, aby vám tam zbývalo co nejméně věcí. Zkuste postupně řešit nedořešené věci a zamyslete se i nad různými papíry, jestli je budete ještě potřebovat a pokud ano, jestli je potřebujete mít na stole. Pokud ne, ukliďte je, nebo vyhoďte.
  • Když odcházíte, zpomalte ve chvíli, kdy opouštíte školu a podívejte se, jak se za vámi zavřou dveře (máte-li Brano), popř. je za sebou zavřete.
  • Určete si nějakou vzdálenost od školy, která ještě patří k ní, a uvědomte si, kdy z této oblasti vykročíte ven. Myslete na to, že v tuto chvíli necháváte práci ve škole a už jste ve svém vlastním světě a životě.
  • Pokud můžete, tak se doma osprchujte a převlečte do něčeho pohodlného.
  • Cílem je, abyste si tyto drobné „rituálky“ párkrát vyzkoušeli, vědomě si je prožili a až půjdete domů z práce v poslední pracovní den před Vánocemi, abyste tyto věci už dokázali udělat naplno. Pouklízet na stole, co se dá, ať jde pryč všechno, co nepotřebujete a nechcete v novém roce potkat, ať víte, že odcházíte od „čistého“ stolu, že máte vyřešené, dodělané, opravené či odevzdané všechno, co máte mít. Ať dokážete vědomě zavřít dveře od svého kabinetu či sborovny a prožívat tu chvíli, kdy od své práce odcházíte skutečně pryč, zavíráte za sebou dveře práce a vstupujete do svého „světa“, do svého „klidu“, do svého „odpočinku“. Doma ze sebe svlékáte „svou profesi“, smýváte všechny starosti a pracovní myšlenky a oblékáte si něco „na pohodu“. Pokud můžete, uvařte si v ten den čaj, zapalte si svíčku a uvědomte si, že vás čeká dvanáct dnů, kdy můžete a chcete odpočívat a nabírat síly.

Vyzkoušejte to, pokud máte chuť. Jsem přesvědčená o tom, že vám to udělá dobře. Rituály jsou totiž něčím, co lidi odjakživa „převádí“ z jednoho okamžiku či stavu do druhého, a co nám v dnešní době často zoufale chybí. Spoustu věcí děláme automaticky, myslíme při nich už dopředu na něco jiného a neumíme prožívat přítomnost, vnímat změnu, oddělovat různé etapy života či různé okamžiky.

Přeji vám, ať neuvěříte tomu, že toho v předvánočním a vánočním čase musíte hrozně moc udělat a mít, ale ať dokážete dělat to, co skutečně chcete a užijete si naplno svých 12 dnů zaslouženého odpočinku. Přeji vám klidné Vánoce a do Nového roku alespoň pár blízkých lidí, vnitřní klid a radost z toho poslání, kterého se vám dostalo. Dobrý učitel je totiž dar k nezaplacení.

Mgr. et Mgr. Eva Martináková

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *